Karakoz; "Veliler İçin Ağustos Ayındaki Tek Hesap: Okul Masrafları"

Karakoz; "Veliler İçin Ağustos Ayındaki Tek Hesap: Okul Masrafları"

 Karakoz;
19 Ağustos 2023 - 09:12

 

Cumhuriyet Halk Partisi Aydın Milletvekili ve TBMM İçişleri Komisyonu Üyesi Evrim Karakoz; Veliler İçin Ağustos ayındaki tek hesap: okul masrafları" dedi

 CHP Aydın Milletvekili Evrim Karakoz, yaptığı açıklamada, “Veliler; okulların açılmasına sayılı günler kala dudak uçuklatan okul masraflarını düşünüyor. Anne ve babalar çocuklarının bu yıl ki okul ihtiyaçlarını nasıl alacaklarını bilemiyorlar. Defterden kaleme, çantadan ayakkabıya, kantinden servise kadar birçok üründe ve hizmette çok yüksek artışlar oldu. Veliler çocuklarını okula nasıl göndereceklerini kara kara düşünmeye başladılar” dedi.

Yaklaşan okul dönemiyle birlikte tüm okul araç ve gereçleri raflardaki yerini almış olsa da veliler ne kırtasiyelerin ne zincir marketlerin ne de toptancıların reyonlarında ucuz ürün bulamadığını hatırlatan CHP’li Karakoz, “Etiketler şimdiden ateş pahası olmuş durumda. Fiyatlar o kadar yüksek ki öğrenciler anne ve babalarından birşeyi istemeye utanıyorlar. İlkokula yeni başlayacak olan öğrencinin en temel ihtiyaçlarını almak bile neredeyse imkânsız hale geldi” vurgusunu yaptı.

 

Çocuk Okutmak Lüks Oldu

CHP’li Evrim Karakoz, “Öğrencilere ait giyim, kırtasiye, beslenme ve ulaşım gibi temel giderlere ait fiyatlar çok yükseldi. Okula giden çocuklarımızın kalem bile istemesine olanak tanımayan AKP iktidarı; ülkeyi hızla karanlığa sürüklemeye devam ediyor. Okul masrafları öylesine arttı ki her geçen yıl bir önceki yılı hatta her geçen ay bile diğerini aratıyor, çocuk okutmanın maliyeti hızla artıyor. Artık bu ülkede çocuk okutmak bile lüks oldu. Veliler çocuklarının okul ihtiyaçlarını neyle ve nasıl alacak” değerlendirmesini yaptı.

 

Öğrencinin Kıyafet Masrafı 3.050 Lira

Velilerimiz okula giden çocuklarının pantolon, gömlek ve süveter’den oluşan okul kıyafetlerine 2022 yılında ortalama 800 lira harcama yaptığını bu yıl ise aynı ürünler için ortalama 1.550 lira harcama yaptığını ifade eden Karakoz; “Geçtiğimiz yıl normal bir spor ayakkabı ortalama 450 liraya alınırken bu yıl en az 700 liraya, normal klasik bir ayakkabı 400 liraya alınırken bu yıl 800 liraya yükseldi. Sadece bir öğrencinin kıyafetine ve ayakkabısına yapılacak masraf en az 3.050 lira civarındadır” ifadelerini kullandı. 

 

Veliler Kırtasiye Masraflarıyla Baş Edemiyor

CHP’li Karakoz; “Geçtiğimiz yıl ilk, orta ve lise öğrencilerine ait en temel kırtasiye giderlerine ortalama 534 lira harcanırken bu yıl ortalama 1.421 lira oldu. Geçtiğimiz yıl ortalama 229 lira olan sırt çantası 445 liraya, 62 lira olan resim çantası 122 liraya, 29 lira olan kalem kutusu 93 liraya, 12 lira olan 96 yapraklı defter 42 liraya, 19 lira olan resim defteri 76 liraya ve 20 lira olan 40 yapraklı müzik defteri 49 liraya yükseldi. Aynı şekilde 24’lü kuru boya kalemi 45 liradan 116 liraya, 12’li sulu boya seti 33 liradan 149 liraya, 12’li pastel boya 36 liradan 86 liraya yükseldi. Geçtiğimiz yıl, 9 lira olan kurşun kalem 20 liraya, 12 lira olan kırmızı kalem 22 liraya, 16 lira olan kalemtraş 39 liraya ve 12 lira olan silgi 20 liraya çıktı. Veliler kırtasiye malzemelerindeki bu artışlarla baş edemez hale gelmiştir” açıklamasını yaptı.