Reklam

AYDINLI AİLE HEKİMLERİ DAYANIŞMA GECESİNDE BULUŞTU

AYDINLI AİLE HEKİMLERİ DAYANIŞMA GECESİNDE BULUŞTU

AYDINLI AİLE HEKİMLERİ DAYANIŞMA GECESİNDE BULUŞTU
17 Aralık 2018 - 18:57

Aydın Aile Hekimleri Derneği (AYAHED) tarafından, Aydın’da aile hekimliğine geçisin 8’inci yıldönümü nedeniyle dayanışma gece düzenlendi. A
Aymira Otel’de gerçekleşen hekimler geç saatlere kadar eğlenirken,   yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi veren AYAHED Başkanı Dr. Taner Balbay, 2016 yılı Ocak ayında göreve seçilen yönetim kurulu olarak   ilk hedeflerinin ulaşılamayan, gidilemeyen Aile Sağlığı Merkezleri olduğunu ifade etti.
 Balbay,  şöyle konuştu:
" Zevkle, gönüllü senelik izinlerimizin bir bölümünü harcayıp, Aile Sağlığı Merkezleri’ni ziyaret etmeye çalıştık ve büyük bölümünü ziyaret ettik. Yeni açılan, gidemediğimiz merkezlerimize de yeni yılda ulaşmayı hedefliyoruz. Bu ziyaretlerimiz ve örgütlenme çalışmalarımızla yüzde 95 üye oranına ulaşarak, Türkiye’nin zirvesine yerleştik. Üyelerimizin büyük çoğunluğunun düzenli aidatlarını ödemesiyle mali olarak da çok güçlenen derneğimiz, sosyal alanlarda yaptığı kahvaltılar ve yemek organizasyonları dışında eğitim ve mesleki konularda da birçok ilklere imza atmış, mesleki ve hukuki sorunlarında her zaman yanlarında olmaya çalıştık. Yöneticilerle arada köprü olarak sorunlarının çözümüne çaba gösterdik ve göstermeye devam edeceğiz. Üyelerimizin talepleri doğrultusunda Nazilli, Efeler ve Kuşadası’nda EKG kursları açtık. Yine defibrilatör ve ilkyardım eğitimi kursu açtık. Aylık eğitimlerimizde yeni üyelerimizin talepleri doğrultusunda gebelik ve diyabet eğitimi ve çok ilgi çeken hipnoz eğitimi yaptık. 7 Ekim 2017’de Kuşadası’nda Prof. Dr. Ahmet Turan Işık ile sağlıklı yaşlanma konusu ile 1. AYAHED Güz Sempozyumunu gerçekleştirdik. 2018 yılı Ocak ayında da olağanüstü tüzük tadilat kongremizi yaparak, tüzüğümüzü günün koşullarına uygun hale getirdik. Türkiye’nin örnek aldığı, büyüyen ve gelişen AYAHED, 7 Kasım 2018’de de güz sempozyumlarının ikincisini İl Sağlık Müdürü Fevzi Yavuzyılmaz ve Aydın Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi Başhekimimiz Ferdi Güneş’in katkı ve destekleri ile gerçekleştirdik.” 

SORUNLAR AĞIRLAŞTI

 Aile Hekimliği sisteminde sorunların giderek arttığını kaydeden Balbay,   bu dönemde güçlü mesleki örgütlenme, güçlü il dernekleri, güçlü aile hekimleri dernekleri federasyonunun, sorunların çözümü açısından sorumluluk olduğunu kaydetti.
Balbay, " Meslek derneğimize sahip çıkıp, daha etkin ve daha güçlü yapmak siz değerli üyelerimizin elindedir. Gereksiz raporlar, maddi gelirlerin giderek düşmesi, bir türlü çıkmayan ödeme yönetmeliğindeki sürekli açılan sıfır nüfuslu birimlerle hekimlerin gelirlerinin düşmesi ve nüfus kayıtları nedeniyle iş barışının kaybolması, sürekli yeni görevler yüklenmesi, poliklinik sayısının fazlalığı, aile hekimlerini huzursuz, mutsuz ve moralsiz bırakmaktadır. Bu ortamda haklarımızı savunabilmek, özlük haklarımızı koruyabilmek için hepimizin birbirimize sarılıp, dernek çatısı altında toplanmamız gerekmektedir. Bütün yıl çalışarak yorulan aile hekimlerimizi ve değerli eşlerini yılda bir kez de olsa bir araya getirerek bir nebze dinlendirip, soluklandırmak için bu geceyi organize ettik” dedi