YENİ REKTÖR GELDİ ADÜ DÜNYA SIRALAMASINA GİRDİ

YENİ REKTÖR GELDİ ADÜ DÜNYA SIRALAMASINA GİRDİ

YENİ REKTÖR GELDİ ADÜ DÜNYA SIRALAMASINA GİRDİ
13 Haziran 2024 - 10:46

Eski rektör Osman Selçuk Aldemir döneminde adı bir çok olumsuzluklarla anılan Adnan Menderes Üniversitesi, yeni, atanan Rektör Prof. Dr Bülent Kent'in göreve gelmesiyle başarıdan başarıya koşmaya başladı ve sonunda dünya üniversiteleri arasına adını yazdırdı.

Prof. Dr. Bülent Kent, yaptığı açıklamada, Times Higher Education (THE) Impact Etki Derecelendirme sonuçlarına göre eğitimde fırsat eşitliği ve kaliteyi artırmaya yönelik projeleriyle 78.8 puan alarak 1681 kurum içinde dünyada 46. sırada yer aldıklarını ve büyük bir başarıya imza attıklarını belirtti.

.Kent, "Yenilikçi projeler ve güçlü altyapımızla 80.1 puan alarak 1018 kurum içinde 101-200 bandında yer aldık. Üniversitemizin sağlık hizmetleri ve araştırmaları konusundaki katkıları ve toplum sağlığını iyileştirmedeki çalışmaları ile 68.6 puan alarak 1498 kurum içinde 301-400 bandında sıralamada yerimizi aldık. Genel Puanlama’da 69 puan alarak 1963 üniversite içinde 601-800 bandında yerimizi alarak son dönemde büyük bir sıçrayışı da gerçekleştirmiş olduk."

Türkiye'de İlk Beşte Yer Alırken, Ege Bölgesi’nde ise Birinci Olduk 

Times Higher Education (THE) Impact Etki Derecelendirme sonuçlarında ADÜ'nün  Genel Puanlama Sıralaması’na göre 93 Türk üniversitesi arasında 15. sıraya yerleşerek önemli başarılar elde ettiğine dikkat çelen Rektör Kent, . "Ayrıca Aydın Adnan Menderes Üniversitesi; İTÜ, ODTÜ, Yıldız Teknik Üniversitesi ve Erciyes Üniversitesinin ardından 'Sanayi, Yenilikçilik ve Altyapı' alanında Türkiye'de 5. sırada, Ege Bölgesi'nde ise 1. sırada yer aldı. '!Nitelikli Eğitim' alanında Türkiye'de 7. sırada, Ege Bölgesi'nde 1. sırada, 'Sağlık ve Kaliteli Yaşam' alanında Türkiye'de 11. sırada, Ege Bölgesi'nde ise yine 1. sırada listede yerini aldı." diye konuştu.

"Etkili Bir İtibar Yönetimi Süreci İçerisindeyiz"

Rektör Kent, üniversitenin ulusal ve uluslararası derecelendirme sıralamalarında yer alarak, etkili bir itibar yönetimi süreci içerisinde olduğunu ifade ederek, "Üniversitemiz, toplumsal fayda sağlama ve sürdürülebilir kalkınma hedeflerine ulaşma yolunda önemli adımlar attığını kanıtlamış oldu. Ulusal ve uluslararası iş birliklerimizle sürdürülebilir kalkınma hedeflerine de katkı sağladık. Artık bilimsel arenada ADÜ ismi daha çok konuşulacak.” dedi.

ADÜ, Her Platformda İsminden Söz Ettirmeye Devam Edecek

Bu başarıda emeği geçen tüm akademik ve idari personele teşekkür eden Prof. Dr. Bülent Kent, “Üniversitemizin, sürdürülebilirlik ve toplumsal sorumluluk konularında elde ettiği bu başarıyı daha da ileriye taşıma hedefiyle çalışmalarımıza aralıksız devam edeceğiz. ADÜ, gelecekte de sağlık, eğitim, yenilikçilik ve iş birliklerinde kaliteyi artırarak hem ulusal hem de uluslararası platformlarda en önde yerini alacak.” diye konuştu.