KUŞADASI’NDA CUMHURİYET’İN 100. YILINA ÖZEL SERGİ: ‘CUMHURİYETİMİZİN İLKLERİ’

KUŞADASI’NDA CUMHURİYET’İN 100. YILINA ÖZEL SERGİ: ‘CUMHURİYETİMİZİN İLKLERİ’

KUŞADASI’NDA CUMHURİYET’İN 100. YILINA ÖZEL SERGİ: ‘CUMHURİYETİMİZİN İLKLERİ’
28 Ekim 2023 - 01:59


Kuşadası Belediyesi İbramaki Sanat Galerisi, Cumhuriyet’in kuruluşunun 100’üncü yılına özel olarak hazırlanan “Cumhuriyetimizin İlkleri” isimli sergiye ev sahipliği yapmaya başladı. Haluk Perk Vakfı Koleksiyonu’nda yer alan seçkilerden oluşan sergide, Milli Mücadele kahramanları Atatürk ve silah arkadaşları ile Cumhuriyet’in kurulma sürecinde yaşanan önemli gelişmelere dair tarihi fotoğraflar ve belgeler yer alıyor.

Kuşadası Belediyesi İbramaki Sanat Galerisi, Cumhuriyet’in 100’üncü yılında Haluk Perk Vakfı’nın özel seçkisinden oluşan “Cumhuriyetimizin İlkleri” sergisine kapılarını açtı. Serginin açılışı için düzenlenen törene Belediye Başkan Vekili Seyfi Seyhan Suvari, Belediye Başkan Yardımcıları Oğuzhan Turan ve Yusuf Atak, Tire Belediye Başkan Yardımcısı Sefa Yıldırım, koleksiyoncu Haluk Perk ve çok sayıda davetli katıldı.

DÖNEMİN TANIĞI OLAN BELGE VE FOTOĞRAFLAR BULUNUYOR

Serginin açılış kurdelesinin kesilmesinin ardından koleksiyoncu Haluk Perk tarafından katılımcılara kronolojik sıraya göre İbramaki Sanat Galerisi’ne yerleştirilmiş olan belge ve fotoğraflarla ilgili bilgiler verildi. Katılımcılar tarafından yoğun ilgi gören sergi, ziyaretçilerine Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının önderlik ettiği Türk Halkı’nın milli bağımsızlık mücadelesini gazete küpürleri, hatıratlar, dönemin orijinal belge ve fotoğraflarının ışığında görme imkanı sunuyor. Sergi, 4 Kasım’a kadar İbramaki Sanat Galerisi’nde görülebilir.

Serginin açılış konuşmasını yapan koleksiyoncu Haluk Perk, “Cumhuriyetimizin İlkleri isimli sergi, Türkiye’nin diğer bölgelerinde düzenlenen sergilerden daha farklı bir temaya sahip. Bu sergide, Milli Mücadele’nin başarıya ulaşmasında önemli bir rol üstlenen başta Atatürk ve silah arkadaşlarını, Lozan Antlaşması’nı, Atatürk’ün kaleme aldığı Nutuk’u, Türk Bayrağı’nı ve Cumhuriyet ile birlikte yapılan yenilikleri anmak istedik. Serginin düzenlenmesinde bana destek olan Kuşadası Belediyesi ve Başkanı Ömer Günel’e çok teşekkür ederim” dedi.

Belediye Başkan Vekili Seyfi Seyhan Suvari ise, “Cumhuriyetimizin 100’üncü yılında açtığımız bu anlamlı sergide bir araya gelmekten mutluyuz. Cumhuriyet, bir milletin artık yok olma çizgisine geldiği sırada son umutlarını toplayarak Atatürk önderliğinde Büyük Taarruz’la birlikte gerçekleştirdiği çok önemli bir savaştan sonra kuruldu. Atatürk, yokluklar arasında bir cumhuriyet kurdu ve o cumhuriyeti alıp muasır medeniyetler seviyesine getirdi. Bizlere de onu koruyup kollamak düşüyor” diye konuştu.

 

--