İFTİRAKOL,İK ESKİ REKTÖR YİNE CEZA ALDI

İFTİRAKOL,İK ESKİ REKTÖR YİNE CEZA ALDI

İFTİRAKOL,İK ESKİ REKTÖR YİNE CEZA ALDI
13 Haziran 2024 - 10:16

Daha önce iftira sulundan ceza alan ve cezası kesinleşen ADÜ Eski Rektörü Osman Selçuk Aldemir, yeni bir iftira cezasına mahkum oldu.
Alınan bilgiye göre, Aldemir'işn rektörlüğü döneminde bir senato toplantısında, herkesin içinde ADÜ'de görevli Prof. Dr Yücel Bozdağlıoğlu'nun oğlunun kendisine (babasına) benzemediği şeklinde bir söz söylemesi ve iftira atması  üzerine olayın görgü tanıklarının da rektörün o sözü duyduyuğunu söylemesiyle  1. Asliye Ceza Mahkemesi'nde 2023/136 Esas dosya numarası ile dava açıldı.
Davasın görülen son duruşmasında görgü tanıkları dinlendi.
Davacı tanıklarından Hatice Akdağ, Yücel Bozdağlıoğlu ve eşi Yasemin Bozdağlıoğlu ile 15 yıldır birlikte çalıştıklarını, ve kendilerinin hocası olduğunu, senato toplantısında ve sonrasında  konuşulanların iftira olduğunu,bu iftiradan dolayı Yücel Bozdağlıoğlu'nun eşinin psikiyuatrı hastası oldup,ilaç kullanmaya başladığını ve tadvi gördüğünü söyledi.
Gögü tanıkları ayrıcas senato toplkantısında söylenen "Babasına benzemyor" sözünün söylenmedğine dair eski rektömrün senato üyelerinden imza topladığını da ifade ettiler.
Mahkeme heyetiş gerekli suç unsurlarının saabviğt olduğunu beliterrek eski Rektörü Osman Selçuk Aldemir'e ayrı ayrı toplam 60 bin tl manevi tazminat cezasına hükmettti.

İFTİRA MAKİNASI 

Öte yanadn Eski Rektör Osman Selçuk Aldemir  aralarında husumet bulunan öğretmene de iftira atmış, . hakkında açılan davada iftira suçunu kabul etmiş, yerel mahkemenin verdiği 2 ay 15 günlük ceza Yargıtay tarafından onaylanmıştı.
O dönem indepente isimli gazetede çıkan haberde şunlar yer aldı

Genç yaşta bir işletmede veteriner olarak çalışırken “zararlı sucuk” üretmekten hakkında açılan davada ceza aldığı belirlenen rektör Aldemir’in bir öğretmene iftira attığı ve bundan dolayı mahkum olduğu ortaya çıktı. 

Independent Türkçe’nin ulaştığı mahkeme belgelerine göre, Aldemir ile aynı kooperatife ait binada oturan bir okulun müdürü A.Ş ile sorunlar yaşadı. 

Okul müdürü A.Ş.’nin eşi 6 ay kooperatifin yönetiminde yer aldı. Bunun üzerine Aldemir ile A.Ş arasında tartışma çıktı. Aldemir, komşularını “zimmetine para geçirmekle” suçladı. 

Tartışmalar, tehditlere dönüşünce A.Ş., Aldemir hakkında şikayetçi oldu. Aldemir, öğretmen A.Ş.’nin görev yaptığı okulda “erkek çocuklara cinsel istismarda bulunduğunu” ileri sürdü. 

SAHTE SUCUKTAN DA CEZASI VAR
Dönemin Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Rektörü olan  Osman Selçuk Aldemir’in insan sağlığına zararlı sucuk üretmekten dolayı da hapis cezası almış,  ve meslekten 3 ay men edildiğide ortaya çıkmıştı.

 

Mahkeme belgesi
Mahkeme belgeleri / Independent Türkçe

 

Bir birleri hakkında 11 dava açan taraflar arasındaki husumet tehditlere vardı. Aldemir, o zamanda okul müdürü olan öğretmene ve işine iftira atmaktan dolayı ceza aldı. 

Aldığı hakaret cezasına sinirlenen Aldemir, A.Ş.’nin müdürlük yaptığı okulun bulunduğu mahalle muhtarlığına, okulun öğretmenler odasına, valilik ve Milli Eğitim Bakanlığı’na hakkında “erkek çocuklara cinsel tacizde bulunduğu” iddialarını içeren mektuplar gönderdi.

A.Ş, Milli Eğitim Müdürlüğü, Milli Eğitim Bakanlığı ve Aydın Valiliği'ne gönderilen mektuplar nedeniyle soruşturma geçirdi ve açığa alındı. 

Adı geçen kurumlara gönderilen mektuplardan haberdar olan A.Ş., Aydın Cumhuriyet Başsavcılığı’na müracaat ederek suç duyurusunda bulundu.  

Mektupların Aldemir tarafından yazıldığını öğrenen A.Ş. husumetli bulunduğu kişi hakkında yeni davacı oldu. 

Aydın 3. Asliye Ceza Mahkemesi’nde 2013/508 dosya numarasıyla dava açıldı. 

Aldemir, önce üzerine atılan suçu kabul etmedi. Ancak mektuplardaki parmak izi ve ilgili evrakın postaya verilmiş anını gösteren kamera kayıtlarından sonra Aldemir suçunu kabul etti. 

Görülen sonraki duruşmalarda “kızgınlıkla böyle bir şey yaptım” diyerek suçlu olduğunu itiraf etti. 

Aldemir, mahkemede; “Bu durumlara sinirlenerek iddianame konusu parmak izim olan zarftaki mektubu ben muhtarlığa gönderdim, süreçte yıprandığım için kızgınlıkla böyle bir şey yazdım. Karşı taraf ile barıştık, etki pişmanlıktan faydalanmak istiyorum” savunmasını yaptı.

 


,