Germencik halkı incir festivali ile eğlenecek

Germencik halkı incir festivali ile eğlenecek

Germencik halkı incir festivali ile eğlenecek
05 Eylül 2023 - 18:31

 

Germencik Belediyesi, 22-23-24 Eylül tarihlerinde gerçekleşecek olan 20. İncir, Tarım, Kültür ve Sanat Festivali için hazırlıklarını tamamladı. İncirin tanıtılmasına katkı sağlayan festival kapsamında İrem Derici, Ömer Faruk Bostan ve Haluk Levent sahne alacak. Ayrıca geleneksek olarak düzenlenen incir yarışması da gerçekleştirilerek en iyi incir üreticileri seçilecek.

İncirin anavatanı Germencik’te, bu yıl 20’ncisi düzenlenecek olan İncir, Tarım, Kültür ve Sanat Festivali yapılacak.

Geçen yıl olduğu gibi bu yıl da büyük bir organizasyonla gerçekleşecek olan festivalde; incirin katma değerinin artması ve markalaşma için de yarışma yapılacak. Festivalde çocuklar için etkinlikler, şişme oyun grupları ve çeşitli aktiviteler başta olmak üzere yöresel ürünler fuarı ve Selatin Organik Köy Pazarı da misafirlerini ağırlayacak. Akşam programında ise birbirinden ünlü isimler sahne alacak.

Konserlere ünlü isimler

20. İncir, Tarım, Kültür ve Sanat Festivali kapsamında düzenlenecek olan halk konserlerinde birbirinden ünlü isimler Cumhuriyet Meydanı’nda sahne alacak. Konser programı kapsamında ilk gün

22 Eylül Cuma Saat 21.00’de İrem Derici sahne alacak. Festivalin ikinci günü saat 21.00’de Ömer Faruk Bostan dinleyicileri ile buluşacak. Festival’in son günü olan 24 Eylül Pazar saat 21.00’de ise bir diğer ünlü isim Haluk Levent sevenleriyle buluşacak.

Festival boyunca interaktif Show Sahne Sanatçısı Doğukan Alsay, canlı DJ performansıyla geceye renk katacak.

İncir festival ile katma değerini arttıracak 

İncirin katma değerini arttırmak, tanıtımını sağlamak ve markalaşmasının önünü açmak için de firma stantları festivalde yer alacak. Katılımcı firmalar, incir ve incir ürünleri başta olmak üzere çeşitli ürünleri misafirlerin beğenisine sunacak. Germencik Belediyesi festivalin gündüz etabında çocukların eğlenmesi ve iyi vakit geçirmeleri için şişme oyun alanları kuracak. Çeşitli oyun alanları ile çocuklar da festivalin tadını doyasıya çıkaracak.

En güzel incir yarışması

Festivalde incirin markalaşması adına yapılan önemli etkinliklerden birisi olan incir yarışması da yapılacak. İncir üreticilerinin yarışacağı yarışma kapsamında İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü,

Germencik Ziraat Odası ve İncir Araştırma Enstitüsü yetkililerinden oluşacak bir komisyon en iyi incir yetiştiricini seçecek. Üreticilerin Germencik sınırları içerisinde yetiştirici olması kriterlerin başında yer alırken, üreticiler ürünlerini 11-19 Eylül 2023 Salı günü mesai bitimine kadar 2 kilogram miktarında incirini Germencik Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’ne teslim etmeleri gerekiyor. Yarışma neticesinde 1’inciye tam altın, 2’nciye yarım altın ve 3’üncüye çeyrek altın ödülü ve plaket verilecek.

Başkan Öndeş'ten davet var

Germencik Belediyesi’nin düzenleyeceği 20. İncir, Tarım, Kültür ve Sanat Festivaline vatandaşları davet eden Belediye Başkanı Fuat Öndeş, şu ifadeleri kullandı:

“İncirin ana vatanı güzel Germencik’imizin adını duyurmak aynı zamanda kıymetli tarımsal hazinelerimizden birisi olan incirimizin gerek katma değerini artırmak gerek markalaşmasını sağlamak gerekse üreticilerimizin ana geçim kaynağı olan bu kıymetli ürünün önemine dikkat çekmek için incir festivaline büyük önem veriyoruz. Görev süremiz içerisinde gerçekleştirdiğimiz diğer iki festivali belirttiğim amaçlar çerçevesinde büyük katkısı olduğunu gözlemledik. İnşallah bu festivali de herhangi bir sorun yaşanmaksızın çocuklarımız başta olmak üzere tüm vatandaşlarımızın keyif alacağı bir şekilde gerçekleştireceğiz. Çünkü bu kadar ekonomik sıkıntının, üzüntünün yaşandığı memleketimizde vatandaşlarımızın bir nebzede olsa morallerinin yerine gelmesi bizim için oldukça kıymetli. Germencik Belediyesi olarak kültür ve sanat faaliyetlerine yönelik çalışmalarımıza aralıksız devam ettirerek, halkımızın sosyal yaşantısına katkı sunmayı sürdüreceğiz. Şimdiden iyi eğlenceler diliyor, tüm vatandaşlarımızı festivalimize davet ediyorum.”